+37061112661

Terapinis dantų gydymas

Amidenta

Terapinis dantų gydymas

Tai profilaktinių ir gydymo priemonių taikymas, siekiant išvengti dantų pažeidimų arba jau pašalinti ir rekonstruoti kariozinės ar nekariozinės kilmės dantų defektus.

Dantų ėduonis (kariesas) –  labiausiai paplitęs danties kietųjų audinių daugiafaktorinis pažeidimas, kurį sukelia patogeninės  bakterijos ir mityba (maistas gausus angliavandenių), taip pat netinkama burnos ir dantų higiena, mikroelementų (fluoro) stoka, gretutinės organizmo ligos ir būklės. Ėduonies vysytymosi stadijoje pradeda tirpti bei irti kietieji danties audiniai. Pirminis karieso formavimosi požymis – pakitusi dantų emalio spalva: atsiradusi balta dėmelė, kuri vėliau pereina į gelsvą, rusvą ar juodą dėmę – tai paviršinis kariesas, kuomet dažniausiai pacientas nusiskundimų neturi. Kai kariozinė ertmė yra vidutinio dydžio  – atsiranda jautrumas terminiams dirgikliams, saldžiam maistui. Gilaus ėduonies atveju pacientas neretai jaučia susidariusią ertmę dantyje , dantis jautrus tiems patiems dirgikliams arba net skausmingas, taip pat maistas gali strigti susidariusioje ertmėje.

 Jei kariesas negydomas, jis komplikuojasi:  gali kilti pulpos (kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginio, esančio danties viduje) uždegimas ir tuomet jau taikomas dantų šaknų kanalų gydymas. Komplikuotas kariesas neretai lydimas pulpitų ir apikalinių periodontitų, kurie gydomi endodontiškai: iš pradžių išgydomi ir specialiomis medžiagomis užplombuojami dantų šaknų kanalai, kitame etape plombuojamos dantų ertmės, jei pažeistas didelis kiekis danties, tuomet dantis protezuojamas.
Karieso gydymo tikslas yra: sustabdyti ėduonies plitimą, užkirsti kelią mikroorganizmų dauginimuisi, atkurti danties anatominę ir estetinę funkciją.

Nekarioziniai dantų defektai

Tai visi dantų vainikų defektai atsiradę ne dėl ėduonies formavimosi . Tai gali būti :
 trauminiai nuskilimai,
 dantų abrazinis nusidėvėjimas  – nutrinant juos abrazyvia pasta ar šepetėliu, dėl išreikšto dantų griežimo, įtampos kramtomuosiuose raumenyse,
dantų erozinis nusidėvėjimas – dėl sumažėjusio burnos ertmės ph, gastroezofaginio refliukso, ar vartojamo didelio rūgščių kiekio.

Karieso pažeisti dantys ir nekarioziniai dantų pažeidimai gydomi pašalinant  pažeistus audinius dantyje  ir susidariusias ertmes užpildant aukštos kokybės plombavimo medžiagomis:

  • Šviesoje kietėjančiu kompozitu( jis pasižymi geromis, tarpusavyje suderintomis estetinėmis ir patvarumo savybėmis. Į sudėtį įeina pigmentinės medžiagos, kurios plombai suteikia skirtingus atspalvius, todėl galima parinkti spalvą, tinkamiausią plombuojamam dančiui).
  • stiklo jonomerine plomba.

Ėduonies profilaktika

 Dantys kasdien turėtų būti valomi mažiausiai du kartus per dieną. Taip pat rekomenduojama kasdien naudoti higieninį dantų siūlą, burnos skalavimo skystį. Labai svarbi profilaktikos priemonė yra reguliari profilaktinė dantų patikra bei profesionali burnos higiena bent vieną kartą per metus. Ypač vaikų amžiuje  nereikėtų pamiršti silantų bei fluoridų naudojimo( kasdienė dantų pasta su fluoru, specializiti fluoro lakai).Dantų silantai – medžiagos, skirtos anatominių dantų vainikų  vagelių ir įdubų ėduonies profilaktikai. Jie mechaniškai uždaro vageles bei įdubas ir užkerta kelią ėduonies atsiradimui.