+37061112661

Endodontinis gydymas

Amidenta

Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas – tai dantų šaknų kanalų (kuriuose yra kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys -pulpa) gydymo rūšis. Endodontinio gydymo tikslas yra sunaikinti mikroorganizmus, esančius šaknies kanalų sistemoje, tokiu būdu apsaugoti dantį ir aplinkinius audinius nuo infekcijos.
Dažniausiai mikroorganizmai į šaknies kanalų sistemą patenka dėl negydomo dantų karieso, nekokybiškų senų restauracijų, dantų traumų. Taikant šiuolaikinius gydymo metodus, dantų šaknų kanalai gali būti sėkmingai gydomi atliekant dantų kanalų chemomechaninį valymą ir plombavimą.

Pulpa – danties ertmę užpildantis minkštasis audinys, esantis po kietųjų danties audinių emalio ir dentino sluoksniu. Ją sudaro nervų rezginys, kraujagyslių tinklas ir kt. Pažeidus pulpą dantis tampa negyvybingas, nes žūsta kraujagyslės ir nervai, dantis netenka įnervacijos – ypatybės, susiejančios nervą turintį audinį su centrine nervų sistema. Endodontinio gydymo reikia tuomet, kai pulpa yra infekuota. Mikroorganizmai ir jų toksinai danties kanalėliais į pulpą gali patekti iš ėduonies pažeistos ertmės, gilių periodontologinių kišenių, traumų atvejais, kitų danties pažeidimų (įtrūkimų, skilimų, erozijų, pleištinių defektų ir kt. atvejais).
Jei kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos per šaknies viršūnę gali patekti už šaknies ribų ir sukelti šalia esančių danties audinių uždegimą – periodontitą. Po truputį pradeda tirpti žandikaulio kaulas. Esant lėtinei periodontito stadijai žmogus gali nieko ir nejausti, tačiau paūmėjimą lydi skausmas, galimas tinimas. Šiam procesui užsitęsus kartais tenka dantį pašalinti. Tam tikrų viršutinio žandikaulio dantų periodontitas gali sukelti ir sinusitą.


Simptomai, rodantys, jog gali būti reikalingas  dantų šaknų kanalų gydymas:

  • ilgai trunkantis skausmas, ūminis, aštrus, priepuolinis skausmas, kuris gali plisti į ausį;skausmas dažniausiai pasireiškiantis vakarais ar naktį; nuolatinis, kartais maudžiantis ar plėšiantis, pulsuojantis skausmas.
  • Didelės apimties kariozinis ar nekariozinis defketas dantyje.
  • Įvykusi dantų trauma.
  • Kartais ši procedūra reikalinga prieš atliekant dantų protezavimą.

Profesionali burnos higienos procedūra

Profesionali burnos higiena  – tai procedūra, kurios metu yra pašalinami viršdanteniniai ir podanteniniai dantų akmenys, šalinamas susidaręs pigmentinis apnašas (dažnai pigmentinio apnašo priežastimi tampa tabako gaminių vartojimas ar dažančių produktų vartojimas, tokių kaip juoda kava ar raudonas vynas). Viršdanteniniai ir podanteniniai dantų akmenys dažniausiai šalinami ultragarsiniu skaleriu, retesniais atvejais –  rankiniu būdu, kiuretėmis mechaniškai. Pigmentinio apnašo pašalinimui naudojama sodasrovė su sodos perlais. Vėliau dantys yra poliruojami, naudojant įvairaus abrazyvumo pastas. Vienas iš pagrindinių profesionalios burnos higienos tikslų- švari burnos ertmė. Tai raktas į sveiką burnos ertmę. Taip pat labai svarbus ir paciento vaidmuo siekiant užtikrinti gerą burnos higieną. Burnos higienistas apmokys kaip taisyklingai valyti dantis, prižiūrėti burnos ertmę, parinks tinkamas burnos priežiūros priemones, pagal poreikį rekomenduos kaip dažnai atlikti profesionalią burnos higieną.

Ėduonies profilaktika

 Dantys kasdien turėtų būti valomi mažiausiai du kartus per dieną. Taip pat rekomenduojama kasdien po dantų valymo šepetėliu naudoti higieninį dantų siūlą, burnos skalavimo skystį. Labai svarbi profilaktikos priemonė yra reguliari profilaktinė dantų patikra bei profesionali burnos higiena bent vieną kartą per metus. Ypač vaikų amžiuje  nereikėtų pamiršti silantų bei fluoridų naudojimo( kasdienė dantų pasta su fluoru, specializiti fluoro lakai).Dantų silantai – medžiagos, skirtos anatominių dantų vainikų  vagelių ir įdubų ėduonies profilaktikai. Jie mechaniškai uždaro vageles bei įdubas ir užkerta kelią ėduonies atsiradimui.