+37061112661

Dantų protezavimas

Amidenta

Dantų protezavimas

Tai restauracinės odontologijos procesas, kurio metu yra atkuriami žmogaus dantys. Pirminis protezavimo tikslas – sugrąžinti visavertę dantų kramtymo funkciją bei atkurti netektą šypsenos estetiką.

 

Dantų protezavimas taikomas įvairiais atvejais:

  • atkuriant netektus -pašalintus dantis;
  • restauruojant traumų ar bruksizmo poveikyje nuskilusius dantis;
  • sustiprinant nusilpusius, trapius ar enodontiškai gydytus („negyvus”) dantis;
  • siekiant atkurti estetinį šypsenos vaizdą.

 

Neretai kalbant apie dantų protezavimą žmones gąsdina šis terminas ir asocijuojasi su „dantimis stiklinėje“. Tačiau sparčiai besivystant odontologijos sektoriui, vis dažniau dantys atkuriami fiksuotais protezais. Todėl šiuolaikinis dantų atkūrimo būdas labiau galėtų būti vadinamas ne protezavimu, o dantų restauravimu. Šiandien prarastus dantis gali pakeisti nuolatiniai, patvarūs, patogūs ir puikiai atrodantys dirbtiniai dantys, kuriais 100 proc. atkuriama kramtymo ir estetikos funkcijos. Žmogus  vėl gali mėgautis mėgstamu maistu bei plačiai šypsotis. Parinkti tinkamiausią gydymo būdą gali tik gydytojas odontologas.
Mūsų klinikos tikslas – padėti pacientams pasirinkti tinkamą, reikalingą gydymą ir kokybiškai jį atlikti.

 

Dantis – nors ir mažas, bet labai svarbus žmogaus organas. Dantų netekimas gali lemti įvairias sveikatos bei psichologines problemas:

  • sunku atsikąsti ar sukramtyti maistą, todėl dažnai tenka atsisakyti mėgstamo maisto raciono;
  • patiriamas pasikartojantis diskomfortas, nes maistas stringa prarastų dantų ertmėse;
  • nekokybiškai sukramtytas maistas gali sukelti virškinimo sutrikimus;
  • ilgainiui pasikeičia žmogaus veido išvaizda,galimas žandikaulio tirpimas;
  • žmogus vengia šypsotis, nejaukiai jaučiasi bendraudamas su aplinkiniais.

 

Fiksuoti dantų protezai –  restauracijos

Mikroprotezai (dantų laminatės, įklotai, užklotai)

 

Silpnus, nusikilinėjusius,  patamsėjusius dantis šiandien galima sustiprinti bei apsaugoti nuo dėvėjimosi ar nuskilimo keramikos laminatėmis, kurios nesiskirs nuo likusių dantų ir padės atkurti nuostabią  estetišką šypseną. Laminatės – itin plonos (apie 0,5 mm storio) plokštelės, neinvazyvios , kurios tvirtinamos prie išorinio (matomo)  danties paviršiaus siekiant atkurti dantų spalvą, dydį, formą, atkurti nudilusius ar nuskilusius dantis, patiesinti nežymiai pasisukusius dantis ar uždaryti tarpelius tarp dantų.

Dantų įklotai, užklotai priklausomai nuo danties defekto vietos ir ploto, skirti atstatyti trūkstamą dantų kramtomąjį paviršių arba jo dalį ir taip apsaugoti likusias danties silpnąsias struktūras nuo galimo skilimo ir antrinio karieso.

Bemetalės keramikos vainikėliai

 

Bemetalės keramikos protezai yra patys estetiškiausi, kadangi jų konstrukcijoje nėra metalo, kurio nepageidaujamus spalvinius tonus reikėtų blokuoti keramikos sluoksniu. Tad jų dėka atkuriamai maksimaliai natūraliai atrodantys dantys: forma, individualūs spalviniai efektai ir skaidrumas. Bemetalė keramika yra šiek tiek trapesnė, nei  cirkonio oksido keramika, todėl ją rekomenduojame naudoti protezuojant priekinių dantų srityje.

Cirkonio oksido keramika

 

Cirkonio oksido keramika  labai tvirta ir ilgaamžiška medžiaga, ji atrodo natūraliai, yra gerai biosuderinama su burnos audiniais. Dėl savo tvirtumo ir estetinių galimybių ypač tinka krūminių dantų restauracijoms, bet neretai priklausomai nuo norimos estetikos taikoma ir  priekinių dantų atsatymui.

Metalo keramikos vainikėliai

Tai ankstesniame dešimtmetyje populiariausias fiksuotų restauracijų būdas, kurį estetinėmis savybėmis šiuo metu jau ženkliai lenkia cirkonio oksido ir bemetalė keramika. Tačiau tai taip pat vienas iš dantų restauravimo variantų kramtymo funkcijai atkurti. Šis dantų protezavimo metodas yra šik tiek pigesnis dėl prastesnių estetinių savybių, nei minėtieji,  bet jeigu pacientui labiau reikalinga atkurti kramtymo funkciją, o ne estetinę – puikiai tinkantis variantas.

Metalo keramikos vainikėlių konstrukcijos principas – metalinis karkasas padengiamas estetiška keramikos apdaila. Tokie vainikėliai yra ilgaamžiai ir patvarūs. Tik suprotezavus , protezai atrodys puikiai, tačiau ilgainiui  ties dantenomis gali išryškėti melsvai pilkas dantenų ruoželis.

Taip pat iš visų minėtų restauracinių medžiagų gali būti modeliuojami :

  • tiltiniai protezai. Tiltiniais dantų protezais yra pašalinami dantų eilių defektai, kur nebėra vieno ar kelių vienoje eilėje esančių dantų. Tiltiniai protezai tvirtinami ant gretimų natūralių atraminių dantų.
  • dantų vainikėliai ar tiltiniai protezai ant implantų. Tokiu atveju vidinio varžtelio pagalba yra tvirtinama prisukamo vainikėlio ar tilto konstukcija su atrama į implantą. Tokio mechaninio tvirtinimo būdu restauruoti dantys yra labai ilgaamžiški, su galimybe dėl nusidėvėjimo per laiką ar traumos, būti pakeisti naujomis restauracijomis, nekeičiant paties implanto, įsriegto žandikaulyje. Kai kuriais atvejais taikomi ir cheminiu būdu (cementuoti vainikėliai ar tiltai ant implantų).
    Netekus visų dantų žandikaulyje yra įmanomas būdas atkurti visus dantis fiksuotu protezu ant implantų, tik tuo atveju jų reikia mažiausiai 4vnt. ir daromas vienas bendras tiltinis fiksuojamas protezas 10-14d. Pats didžiausias tokios gydymo būdo privalumas, jog pilnai atkuriama kramtymo ir estetinė funkcijos, protezų nereikia nuimti, jaučiamasi lyg su savais dantimis.

Laikini vainikėliai/tiltai

Tai dažnai taikomos konstrukcijos planuojant dantų protezavimą fiksuotais protezais. Laikini vainikėliai tvirtinami tik trumpam laikui – kol vyksta gijimo procesas. Pagrindinė šių vainikėlių paskirtis – apsaugoti nušlifuotą dantį ar implantą ir dantenas nuo galimo aplinkos poveikio bei laikinai atkurti estetinį vaizdą. Laikinos konstrukcijos gali būti:

  • plastmasinės – šie vainikėliai negali būti nešiojami nuolat, nes yra nepatvarūs, po tam tikro laiko gali pakeisti spalvą, sukelti dantenų uždegimą. Be to, šie vainikėliai sugeria aplinkos kvapus, todėl gali imti sklisti nemalonus kvapas iš burnos. Laikini vainikėliai fiksuojami tik laikinu cementu.
  • frezuoto kompozito – tai patvaresni, ilgalaikiškesni , estetiškesni vainikėliai, kurie tam tikrais atvejais tampa ir „laikinais ilgalaikiais” protezais . Taikomi tokiais atvejais kai dantų prognozė abejotina, neilgalaikiška, iškart dar atsisakoma juos šalinti, ir tik kuriam laikui reikalinga atkurti estetinę ar kramtymo funkcijas.

Išimami dantų protezai

Išimami protezai dažniausiai gaminami, kai nėra galimybės atkurti dantų defektų fiksuotais protezais: didelės apimties dantų netekimas, arba kaip laikina konstrukcija prieš implantaciją . Tai yra išimamos arba dalinai fiksuotos konstrukcijos. Tai pigus ir greitas būdas. Išimami protezai dažniausiai gaminami iš plastiko:

  • Akrilinė kieta plokštelė
  • Elastinė plokštelė
  • Lanko atraminis protezas (plastiko ir kompozito/metalo konstrukcija)

 

Dantų plokštelė nėra ilgaamžiškas protezavimo būdas, tačiau yra pakankamai paprastas ir patogus pacientams, kurie nori išvengti sunkių protezavimo procedūrų. Dantų plokštelės gali būti dalinės, kai suformuojami tik trūkstami dantys, ir pilnos, kai nebėra likę nei vieno nuosavo danties.
Taip pat vis dažniau taikomas dantų restauravimo būdas: išimama plokštelė ant implantų (locator tipo). Pavyzdžiui, apatiniame žandikaulyje tereikia 2 implantų, ir specialiomis tvirtinimo dėtalėmis jie apjungiami su išimama plokštele. Tokiu atveju protezas puikiai ir stabiliai fiksuojasi, tačiau gali būti lengvai nuimamas ir išvalomas. Toks restauracijos būdas yra sąlyginai nebrangus.

Lanko atraminiai protezai – tai medicininio metalo lydinio ar kompozicinės medžiagos  pagrindą turintys išimami protezai. Šie protezai tvirtinami metalinėmis/kompozitinėmis apkabėlėmis prie burnoje esančių dantų. Jie yra tvirtesni dėl savo konstrukcijos. Burnoje fiksuojasi ir stabilizuojasi geriau nei akriliniai išimami protezai dėl savo individualiai gaminamų apkabėlių, pacientas jaučiasi komfortiškiau. Viršutinio žandikaulio lanko atramos protezo metalinė jungtis yra tik apie 0,2 mm. storio, taigi uždengiama mažesnė burnos dalis, geriau jaučiamas skonis, patiriama mažiau nemalonių pojūčių.

 Lanko atramos protezai kur kas pranašesni už plokšteles.